Zapalenie zatok

Zasadniczym mechanizmem prowadzącym do zapalenia zatok jest upośledzenie ewakuacji wydzieliny z zatok w wyniku uszkodzenia nabłonka rzęskowego lub obecności przeszkody w ujściu zatok do jamy nosowej. Stan taki prowadzi do zalegania śluzu i sprzyja kolonizacji bakterii. Do czynników sprzyjających zapaleniu zatok należy zaliczyć: wady anatomiczne jamy nosowej, przede wszystkim skrzywienie przegrody nosa, obecność polipów, częste infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, alergiczne nieżyty nosa, oddychanie suchym, zanieczyszczonym powietrzem, w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, palenie papierosów, które prowadzi do upośledzenia funkcji nabłonka rzęskowego. Wyróżniamy ostre zapalenie zatok, nawracające ostre zapalenie zatok, podostre zapalenie zatok i przewlekłe zapalenie zatok, gdy infekcja trwa dłużej niż 12 tygodni i najczęściej jest wynikiem niewłaściwego leczenia lub jego braku w okresie ostrym zapalenia, często obserwuje się wówczas brak regeneracji nabłonka rzęskowego w zatokach.

Ostre zapalenia zatok najczęściej powodują pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) i pałeczki (Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis).

Przewlekłe zapalenia zatok zazwyczaj są powodowane przez gronkowce złociste (Staphylococcus aureus), pneumokoki, Pseudomonas aeruginosa oraz bakterie beztlenowe z jamy ustnej.

W większości przypadków do podstawowych objawów zapalenia zatok należą: ból twarzy – tkliwość w rzucie zatoki, niedrożność nosa, ból głowy, obecność wydzieliny na tylnej ścianie gardła, zaburzenia węchu.

Leczenie obejmuje antybiotykoterapię oraz leczenie objawowe.

Artykuły

Wielokierunkowe działanie i zakres mechanizmów Euphorbium S na tle innych donosowych aerozoli - Halina Car

Nieżyt nosogardła jako przyczyna nawracającego kaszlu u dzieci - Danuta Gryczyńska

Alergie czy nawracające zakażenia dróg oddechowych – co tak naprawdę leczymy? -Jarosław Paśnik

Naczynioruchowy nieżyt nosa - Marek Rogowski

Reakcje alergiczne a stan błony śluzowej nosa - Marek Rogowski

Regeneracja błony śluzowej nosa po infekcji - oprac. Anita Bania

Regeneracja błony śluzowej górnych dróg oddechowych po zabiegach endoskopowych. Zastosowanie Euphorbium S aerozol - Marek Rogowski

Opieka po operacjach endoskopowych zatok (FEOZ) z oceną regeneracji błony śluzowej na podstawie badań cytologicznych - Jacek Schmidt

Prezentacja

Skuteczna terapia nieżytów nosa!

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies”. W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników, stosujemy narzędzia do zbierania danych.

W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi. Więcej informacji w sekcji ”Polityka Cookies".

Pokaż więcej

Pokaż mniej